
Autyzm jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń rozwoju dziecka, dotykającym jedno dziecko na 66 urodzeń. Autyzm występuje częściej niż zespół Downa czy cukrzyca. Zaburzenie to występuje cztery razy częściej u chłopców niż u dziewczynek i mówimy o nim wówczas, gdy ujawni się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. U niektórych dzieci zaburzenie widoczne jest już w okresie niemowlęcym, dzieci te nie reagują na obecność rodzica, nie odwzajemniają uśmiechu, leżąc wpatrują się w jeden punkt, często także nie wodzą wzrokiem za pokazywanymi im zabawkami.
Diagnozę autyzmu stawia się wówczas, gdy u dziecka występuje zespół złożony z trzech głównych typów zaburzeń zachowania:
Jednym z czynników decydujących o skuteczności oddziaływań terapeutycznych jest czas rozpoczęcia terapii - wczesna interwencja. Rozpoczęcie terapii dziecka w pierwszych latach jego życia daje możliwość kształcenia zachowań deficytowych oraz eliminowania zachowań niepożądanych. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby rodzice jak najszybciej reagowali na niepokojące zachowania dziecka.
Jeżeli dziecko:
Pierwszym etapem mającym na celu skuteczną pomoc dziecku jest przeprowadzenie diagnozy psychologiczno - pedagogicznej. Po dokonaniu wielospecjalistycznej diagnozy należy rozpocząć terapię. Wśród kołobrzeskich placówek udzielających pomocy dzieciom z autyzmem jest Oddział Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami, mieszczący się w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Kołobrzegu. Oddział zajmuje się wczesną interwencją dzieci z autyzmem. Wiodącą metodą pracy z dzieckiem jest analiza behawioralna stosowana. Dzieci z autyzmem posiadają zdolność nabywania nowych umiejętności, jednak wymagają stworzenia określonych warunków i zastosowania odpowiednich metod pracy. W początkowej fazie terapii dziecka wskazana jest praca w systemie 1:1 (dziecko - nauczyciel). Taką organizację pracy zapewnia Oddział Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami. Wspieraniem rozwoju dzieci i młodzieży z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi oraz pomoc rodzinom w przezwyciężaniu skutków niepełnosprawności zajmuje się powstałe w 2011 roku Kołobrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Autyzmem. Stowarzyszenie realizuje różne formy pomocy do których nalezą między innymi systematyczne zajęcia edukacyjno - terapeutyczne oraz zajęcia hipoterapii realizowane dzięki wparciu Gminy Miasto Kołobrzeg.
Justyna Całkowska
Katarzyna Piechowiak